Sure sec
AHKÂF-4 Tefsiri

AHKÂF Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ buyuruyor: “Allah'tan başka taptığınız putlar hiçbir şey yaratamazlar. Yarattılarsa hadi gösterin. Putların gökyüzünde ortağı olduğunu mu sanıyorsunuz? Eğer doğruyu söyleyenlerseniz b...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

قُلْ أَرَأَيْتُم مَّا تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ أَرُونِي مَاذَا خَلَقُوا مِنَ الْأَرْضِ أَمْ لَهُمْ شِرْكٌ فِي السَّمَاوَاتِ اِئْتُونِي بِكِتَابٍ مِّن قَبْلِ هَذَا أَوْ أَثَارَةٍ مِّنْ عِلْمٍ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ

Kul e raeytum mâ ted’ûne min dûnillâhi erûnî mâzâ halakû minel ardı em lehum şirkun fîs semâvâti, îtûnî bi kitâbin min kabli hâzâ ev esâratin min ilmin in kuntum sâdikîn(sâdikîne).

De ki: “Allah’tan başka taptıklarınızı gördünüz mü? Onların yeryüzünde ne yarattıklarını bana gösterin. Yoksa onların göklerde ortağı mı var? Eğer siz sadıklarsanız (doğru söyleyenlerseniz) bana, bundan evvelki bir kitap ve ilimden (ilmî) bir eser getirin.”

1.kul: de
2.e reeytum: gördünüz mü
3.: şey(ler)
4.ted'ûne: dua ediyorsunuz, tapıyorsunuz
5.min dûni allâhi: Allah'tan başka
6.erû-nî: bana gösterin
7.mâzâ: ne, neyi
8.halakû: yarattılar
9.min el ardı: arzdan, yerden
10.em: yoksa mı
11.lehum: onların
12.şirkun: şirk, ortak
13.fî es semâvâti: semalarda, göklerde
14.îtû-nî bi: bana getirin
15.kitâbin: bir kitap
16.min kabli: daha önceden, daha evvel olan
17.hâzâ: bundan
18.ev: veya
19.esâretin: eserler, izler
20.min ilmin: bir ilim
21.in: eğer
22.kuntum: siz iseniz
23.sâdikîne: sadıklar, doğru söyleyenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ buyuruyor: “Allah'tan başka taptığınız putlar hiçbir şey yaratamazlar. Yarattılarsa hadi gösterin. Putların gökyüzünde ortağı olduğunu mu sanıyorsunuz? Eğer doğruyu söyleyenlerseniz bu Kur'ân'dan evvel yazılmış putların eseri olan bir kitap getirin. Bu kitap ve ilâhi ilmi kapsayan eserler putlara ait olsun.”
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden AHKÂF Suresi - 4 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.