Sure sec
AHKÂF-35 Tefsiri

AHKÂF Suresi 35. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-35 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) de Hz. Nuh, Hz. İbrâhîm, Hz. Musa ve Hz. İsa gibi ulûl'azm peygamberlerdendir. Ahzâb Suresinin 7. âyeti Allahû Tealâ'nın sadece diğerlerinden değil Peygamb...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 35 Tefsiri

 

فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُوْلُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَلَا تَسْتَعْجِل لَّهُمْ كَأَنَّهُمْ يَوْمَ يَرَوْنَ مَا يُوعَدُونَ لَمْ يَلْبَثُوا إِلَّا سَاعَةً مِّن نَّهَارٍ بَلَاغٌ فَهَلْ يُهْلَكُ إِلَّا الْقَوْمُ الْفَاسِقُونَ

Fasbir kemâ sabera ulûl azmi miner rusuli ve lâ testa’cil lehum, ke ennehum yevme yeravne mâ yûadûne lem yelbesû illâ sâaten min nehâr(nehârin), belâgun, fe hel yuhleku illâl kavmul fâsikûn(fâsikûne).

Öyleyse ulûl’azm olan resûller gibi sabret. Ve onlar için acele etme. O gün vaadolundukları şeyi (azabı) gördükleri zaman gündüzün bir saatinden fazla kalmamış gibi olurlar. (Bu) bir tebliğdir. Artık fasıklar topluluğundan başkası helâk edilir mi?

1.fasbir: sabret
2.kemâ: gibi
3.sabere: sabrettiler
4.ulûl azmi: azîm sahipleri
5.min er rusul: resûllerden
6.ve lâ testa'cil: ve acelecilik gösterme
7.lehum: onlar için
8.ke ennehum: gibidir muhakkak ki onlar
9.yevme: o gün
10.yerevne: gördükleri
11.: şey
12.yûadûne: vaadetti
13.lem yelbesû: kalmamışlar, ikamet etmemişler
14.illâ: ancak, sadece
15.sâaten: bir saat
16.min nehârin: gündüzden
17.belâgun: bir tebliğdir
18.fe hel yuhleku: artık helâk edilir mi, yıkıma uğratılır mı
19.illa el kavmu: kavimden başkası
20.el fâsikûne: fasık
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) de Hz. Nuh, Hz. İbrâhîm, Hz. Musa ve Hz. İsa gibi ulûl'azm peygamberlerdendir. Ahzâb Suresinin 7. âyeti Allahû Tealâ'nın sadece diğerlerinden değil Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)'den de onları ulûl'azm kılan ağır misaki aldığını belirtiyor.

33/AHZÂB-7: Ve iz ehaznâ minen nebîyyîne mîsâkahum ve minke ve min nûhın ve ibrâhîme ve mûsâ ve îsâbni meryeme ve ehaznâ minhum mîsâkan galîzâ(galîzan).
O zaman ki; Biz, nebîlerden onların misaklerini almıştık. Ve senden ve Hz. Nuh’tan ve Hz. İbrâhîm’den ve Hz. Musa’dan ve Meryemoğlu Hz. İsa’dan ve onlardan ağır bir misak aldık.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.