Sure sec
AHKÂF-34 Tefsiri

AHKÂF Suresi 34. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-34 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kıyâmet günü kâfirler (Allah'a inanmayanlar ve inananlardan Allah'a ulaşmayı dilemeyenler) ateşe atılırlar. “Bu (cehenneme atılmanız) gerçek mi?” sorusuna: “Evet, Rabbimize andolsun (ki gerçek)” d...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 34 Tefsiri

 

وَيَوْمَ يُعْرَضُ الَّذِينَ كَفَرُوا عَلَى النَّارِ أَلَيْسَ هَذَا بِالْحَقِّ قَالُوا بَلَى وَرَبِّنَا قَالَ فَذُوقُوا الْعَذَابَ بِمَا كُنتُمْ تَكْفُرُونَ

Ve yevme yu’radullezîne keferû alân nâr(nâri),e leyse hâzâ bil hakk(hakkı), kâlû belâ ve rabbinâ, kâle fe zûkûl azâbe bi mâ kuntum tekfurûn(tekfurûne).

Ve o gün kâfirler ateşe arz olunurlar. Bu gerçek değil mi? (denince): “Evet, Rabbimize andolsun (ki gerçek).” dediler. (Allah): “Öyleyse inkârlarınız sebebiyle azabı tadın.” dedi.

1.ve yevme: ve o gün
2.yu'redullezîne: sunulacakları o kimselerin
3.keferû: inkâr eden
4.alen nâri: ateşe
5.e leyse: değil miydi
6.hâzâ: bu
7.bil hakkı: hak, gerçek
8.kâlû: derler ki
9.belâ: evet
10.ve rabbinâ: ve Rabbimize
11.kâle: dedi ki
12.fe zûkû: o zaman tadın
13.el azâbe: azabı
14.bi mâ: şey sebebiyle
15.kuntum: olduğunuz
16.tekfurûne: inkâr etmiş
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kıyâmet günü kâfirler (Allah'a inanmayanlar ve inananlardan Allah'a ulaşmayı dilemeyenler) ateşe atılırlar. “Bu (cehenneme atılmanız) gerçek mi?” sorusuna: “Evet, Rabbimize andolsun (ki gerçek)” derler.

Onlara: “Öyleyse inkâr etmiş olduğunuz şeyler sebebiyle azabı tadın.” denir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.