Sure sec
AHKÂF-32 Tefsiri

AHKÂF Suresi 32. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-32 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın davetçisine icabet etmeyen yani Allah'a ulaşmayı dilemeyen kişi Allah'ı aciz bırakamaz. O kişi Allah'tan başka dostu olmadığını ise ancak öldüğü zaman anlayabilir. Allah'a ulaşmayı dileme...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 32 Tefsiri

 

وَمَن لَّا يُجِبْ دَاعِيَ اللَّهِ فَلَيْسَ بِمُعْجِزٍ فِي الْأَرْضِ وَلَيْسَ لَهُ مِن دُونِهِ أَولِيَاء أُوْلَئِكَ فِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ

Ve men lâ yucib dâiyallâhi fe leyse bi mu’cizin fîl ardı ve leyse lehu min dûnihî evliyâu, ulâike fî dalâlin mubîn(mubînin).

Ve Allah’ın davetçisine icabet etmeyen kimse, yeryüzünde (Allah’ı) aciz bırakacak değildir. Ve onun Allah’tan başka dostları yoktur. İşte onlar apaçık dalâlet içindedirler.

1.ve men: ve kim
2.lâ yucib: icabet etmezse
3.dâiye allâhi: Allah'ın davetçisi
4.fe leyse: artık değildir
5.bi mu'cizin: aciz bırakacak
6.fî el ardı: yeryüzünde
7.ve leyse: ve yoktur
8.lehu: ona, onun için
9.min dûni-hi: ondan başka
10.evliyâu: dostlar
11.ulâike: işte o
12.fî dalâlin: dalâlet içindedir
13.mubînin: apaçık
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın davetçisine icabet etmeyen yani Allah'a ulaşmayı dilemeyen kişi Allah'ı aciz bırakamaz. O kişi Allah'tan başka dostu olmadığını ise ancak öldüğü zaman anlayabilir. Allah'a ulaşmayı dilemeyen herkes apaçık dalâlet içindedir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.