Sure sec
AHKÂF-3 Tefsiri

AHKÂF Suresi 3. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-3 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Gökler, yer ve ikisinin arasındaki herşey hak ile Allah tarafından bilinen bir zamana kadar yani kıyâmete kadar varlıkları devam etsin diye yaratılmıştır. Bu hakikatlere inanmayanlar kâfirlerdir. ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 3 Tefsiri

 

مَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ وَأَجَلٍ مُّسَمًّى وَالَّذِينَ كَفَرُوا عَمَّا أُنذِرُوا مُعْرِضُونَ

Mâ halaknâs semâvâti vel arda ve mâ beyne humâ illâ bil hakkı ve ecelin musemmâ(musemmen), vellezîne keferû ammâ unzirû mu’ridûn(mu’ridûne).

Gökleri ve yeri ve ikisinin arasındakileri ancak hak ile yarattık. Ve bilinen (tespit edilen) bir zamana kadar. Ve onlar ki, uyarıldıkları şeylerden yüz çeviren kâfirlerdir.

1.mâ halak-nâ: yaratmadık
2.es semâvâti: semalar, gökler
3.ve el arda: ve arz, yeryüzü, yer
4.ve mâ: ve şey(ler)
5.beyne-humâ: ikisi arasında
6.illâ: den başka, ancak
7.bi el hakkı: hak ile
8.ve ecelin: ve ecel, zaman
9.musemmen: belirlenmiş, tespit edilmiş, bilinen
10.ve ellezîne: ve onlar
11.keferû: inkâr ettiler
12.ammâ (an mâ): şeyden
13.unzirû: uyarıldılar
14.mu'ridûne: yüz çevirenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Gökler, yer ve ikisinin arasındaki herşey hak ile Allah tarafından bilinen bir zamana kadar yani kıyâmete kadar varlıkları devam etsin diye yaratılmıştır. Bu hakikatlere inanmayanlar kâfirlerdir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden AHKÂF Suresi - 3 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.