Sure sec
AHKÂF-29 Tefsiri

AHKÂF Suresi 29. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-29 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Cinlerden bir grubu Allah Hz. Muhammed (S.A.V)'e gönderiyor. Kur'ân'ı dinleyen cinler okuma tamamlanınca kavimlerine uyarıcılar olarak döndüler. (Ve iz sarafnâ ileyke neferen minel cinni yestemiûn...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 29 Tefsiri

 

وَإِذْ صَرَفْنَا إِلَيْكَ نَفَرًا مِّنَ الْجِنِّ يَسْتَمِعُونَ الْقُرْآنَ فَلَمَّا حَضَرُوهُ قَالُوا أَنصِتُوا فَلَمَّا قُضِيَ وَلَّوْا إِلَى قَوْمِهِم مُّنذِرِينَ

Ve iz sarafnâ ileyke neferen minel cinni yestemiûnel kur’âne, fe lemmâ hadarûhu kâlû ensıtû, fe lemmâ kudıye vellev ilâ kavmihim munzirîn(munzirîne).

Cinlerden bir grubu sana yöneltmiştik, Kur’ân’ı dinlemeleri için. Onun huzuruna geldikleri zaman “Susun, dinleyin!” dediler. Sonra (Kur’ân-ı Kerim okuması) bitirilince kendi kavimlerine uyarıcılar olarak döndüler.

1.ve iz sarefnâ: ve çevirmiştik, yöneltmiştik
2.ileyke: sana
3.neferen: ekip, grup (3-10 kişilik)
4.min el cinni: cinlerden
5.yestemiûne: dinlemeleri, işitmeleri
6.el kur'âne: Kur'ân'ı
7.fe lemmâ: ... e zaman
8.hadarû-hu: onun huzuruna geldiler
9.kâlû: dediler
10.ensıtû: susun, dinleyin
11.fe lemmâ kudıye: bitirildiği, yerine getirildiği zaman
12.vellev: döndüler
13.ilâ: sadece, yalnız
14.kavmi-him: onların kavimleri
15.munzirîne: uyarıcılar olarak
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Cinlerden bir grubu Allah Hz. Muhammed (S.A.V)'e gönderiyor. Kur'ân'ı dinleyen cinler okuma tamamlanınca kavimlerine uyarıcılar olarak döndüler.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.