Sure sec
AHKÂF-28 Tefsiri

AHKÂF Suresi 28. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-28 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'tan başka yardım etsinler diye ilâh ittihaz ettikleri putlar onlara yardım etmedi ve onlardan saptılar, kayboldular. İşte bu, onların yalanları ve iftiralarıdır. (Fe lev lâ nasara humullezîn...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 28 Tefsiri

 

فَلَوْلَا نَصَرَهُمُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ قُرْبَانًا آلِهَةً بَلْ ضَلُّوا عَنْهُمْ وَذَلِكَ إِفْكُهُمْ وَمَا كَانُوا يَفْتَرُونَ

Fe lev lâ nasara humullezînettehâzu min dûnillâhi kurbânen âliheten, bel dallû anhum, ve zâlike ifkuhum ve mâ kânû yefterûn(yefterûne).

Allah’tan başka, yakınlık sağlaması için ilâhlar ittihaz ettikleri zaman onlara yardım etmeleri gerekmez miydi? Hayır (putlar), onlardan saptılar (uzaklaştılar). İşte bu, onların yalanları ve iftira etmiş oldukları şeydir.

1.fe: artık, böylece, o zaman
2.lev lâ: olmaz mıydı
3.nasare humullezînettehazû: onlara yardım etseydi, o edindikleri
4.min dûnillâhi: Allah'tan başka
5.kurbânen: rıza kazanmak, yakınlık sağlamak (için)
6.âliheten: ilâhlar
7.bel: hayır
8.dallû: kayboldular, gizlendiler
9.an hum: onlardan
10.ve zâlike: ve işte bunlar
11.ifku-hum: onların en büyük yalanları
12.ve mâ kânû: ve oldukları şey
13.yefterûne: uydurdular, iftira ettiler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'tan başka yardım etsinler diye ilâh ittihaz ettikleri putlar onlara yardım etmedi ve onlardan saptılar, kayboldular. İşte bu, onların yalanları ve iftiralarıdır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.