Sure sec
AHKÂF-26 Tefsiri

AHKÂF Suresi 26. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-26 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: O kavme sem'î (işitme), basar (görme), ef'idet (idrak) hassaları vermiştik ki size dahi o seviyede bu imkânları vermedik. Fakat onlara ne işitme ne görme hassası ne de idrak hassası bir fayda verd...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 26 Tefsiri

 

وَلَقَدْ مَكَّنَّاهُمْ فِيمَا إِن مَّكَّنَّاكُمْ فِيهِ وَجَعَلْنَا لَهُمْ سَمْعًا وَأَبْصَارًا وَأَفْئِدَةً فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ سَمْعُهُمْ وَلَا أَبْصَارُهُمْ وَلَا أَفْئِدَتُهُم مِّن شَيْءٍ إِذْ كَانُوا يَجْحَدُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَحَاقَ بِهِم مَّا كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِؤُون

Ve lekad mekkennâ hum fî mâ in mekkennâkum fîhi ve cealnâ lehum sem’an ve ebsâran ve ef’ideten fe mâ agnâ anhum sem’uhum ve lâ ebsâruhum ve lâ ef’idetuhum min şey’in iz kânû yechadûne bi âyâtillâhi ve hâka bihim mâ kânû bihî yestehziûn(yestehziûne).

Ve andolsun ki Biz, onlara size dahi vermediğimiz imkânları verdik. Ve onlara işitme, görme hassaları ve idrak verdik. Fakat işitme ve görme hassaları onlara fayda sağlamadı. Ve idrakleri de onlara bir şey sağlamadı. Allah’ın âyetlerini bilerek inkâr ediyorlardı. Ve alay etmiş oldukları şey onları kuşattı.

1.ve lekad: ve andolsun ki
2.mekkennâ-hum: onlara imkân (tasarruf hakkı ve kudret) verdik
3.fî mâ: şeyin içinde
4.in: eğer
5.mekken-nâ-kum: size imkân (tasarruf hakkı ve kudret) verdik
6.fî hi: onun içinde
7.ve cealnâ: ve biz kıldık, verdik
8.lehum: onlara
9.sem'an: işitme hassası
10.ve ebsâren: ve görme hassası
11.ve ef'ideten: ve fuad hassası
12.fe mâ agnâ: kâfi gelmedi, müstağni kılmadı
13.an-hum: onlardan
14.sem'u-hum: onların işitme hassası
15.ve lâ ebsâru-hum: ve ne de görme hassası
16.ve lâ ef'idetu-hum: ve ne de fuad hassası
17.min şey'in: bir şey
18.iz kânû: oldukları zaman
19.yechadûne: bilerek inkâr ettiler
20.bi âyâti allâhi: Allah'ın âyetleri ile
21.ve hâka: ve kuşattı, sardı, isabet etti
22.bi-him: onları
23.: şey
24.kânû: oldular
25.bi hî: onunla
26.yestehziûne: alay ettiler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
O kavme sem'î (işitme), basar (görme), ef'idet (idrak) hassaları vermiştik ki size dahi o seviyede bu imkânları vermedik. Fakat onlara ne işitme ne görme hassası ne de idrak hassası bir fayda verdi. Allah'ın âyetlerini inkâr ettikleri için Allah onları cezalandırdı.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.