Sure sec
AHKÂF-24 Tefsiri

AHKÂF Suresi 24. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-24 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bulutu gördükleri zaman: “Bu bize yağmur yağdıracak bir buluttur.” dediler. Aslında gelen, içinde elîm, korkunç bir azap olan ve fırtınanın getirdiği bir buluttur. (Fe lemmâ raevhu âridan mustakbi...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 24 Tefsiri

 

فَلَمَّا رَأَوْهُ عَارِضًا مُّسْتَقْبِلَ أَوْدِيَتِهِمْ قَالُوا هَذَا عَارِضٌ مُّمْطِرُنَا بَلْ هُوَ مَا اسْتَعْجَلْتُم بِهِ رِيحٌ فِيهَا عَذَابٌ أَلِيمٌ

Fe lemmâ raevhu âridan mustakbile evdiyetihim kâlû hâzâ âridun mumtırunâ, bel huve mâsta’celtum bihî, rîhun fîhâ azâbun elîm(elîmun).

Fakat onu (azabı) vadilerine doğru yönelen bulutu gördükleri zaman, “Bu bize yağmur yağdıracak bir buluttur.” dediler. Hayır o, kendisini acele istediğiniz şey, içinde elîm azap olan bir rüzgârdır (fırtınadır).

1.fe lemmâ reev-hu: onu gördükleri zaman
2.âridan: bir bulut olarak
3.mustakbile: yönelip gelen
4.evdiyeti-him: vadilerine
5.kâlû: dediler
6.hâzâ: bu
7.âridun: bir bulut
8.mumtiru-nâ: bize yağmur yağdıracak
9.bel: hayır
10.huve: o
11.mesta'celtum: çabuklaştırdığınız, acele istediğiniz
12.bi-hî: onun hakkında
13.rîhun: bir rüzgâr
14.fî-hâ: onun içinde
15.azâbun: bir azap
16.elîmun: acı, elîm
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bulutu gördükleri zaman: “Bu bize yağmur yağdıracak bir buluttur.” dediler. Aslında gelen, içinde elîm, korkunç bir azap olan ve fırtınanın getirdiği bir buluttur.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.