Sure sec
AHKÂF-21 Tefsiri

AHKÂF Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'tan başkasına kul olmayın, sadece Allah'a kul olun diye, Allah'a ulaşmayı dilemekten, iradeyi Allah'a teslim etmeye kadar uzanan 7 safha 4 teslimden oluşan Allah'a kul olmak konusunda Ad'in ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

وَاذْكُرْ أَخَا عَادٍ إِذْ أَنذَرَ قَوْمَهُ بِالْأَحْقَافِ وَقَدْ خَلَتْ النُّذُرُ مِن بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا اللَّهَ إِنِّي أَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ

Vezkur ehâ âd(âdin), iz enzere kavmehu bil ahkâfi ve kad haletin nuzuru min beyni yedeyhi ve min halfihî ellâ ta’budû illâllâh(illâllâhe), innî ehâfu aleykum azâbe yevmin azîm(azîmin).

Ad (Kavmi)nin kardeşini hatırla! Ahkâf’taki kavmini uyarmıştı. Ondan önce ve sonra “Allah’tan başkasına kul olmayın!” diye uyaran bir çok nezirler gelip geçmişti. Gerçekten ben büyük günün azabının üzerinize olmasından korkarım.

1.vezkur: ve zikret, hatırla
2.ehâ: kardeşini
3.âdin: Ad'in
4.iz enzere: uyardığı zaman
5.kavme-hu: kavmini
6.bi el ahkâfi: Ahkâf'taki (Ad kavminin oturduğu kumlu bölgenin adı)
7.ve kad haletin: ve gelip geçmiş
8.en nuzuru: uyarıcılar
9.min beyni yedeyhi: onun önünden
10.ve min halfi-hi: ve onun ardından
11.ellâ ta'budû: kulluk etmeyin, kul olmayın
12.illâllâhe (illâ allâhe): Allah'tan başka
13.in-nî: muhakkak ki ben
14.ehâfu: korku
15.aleykum: sizin üzerinize
16.azâbe: bir azap
17.yevmin: gün
18.azîmin: büyük
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'tan başkasına kul olmayın, sadece Allah'a kul olun diye, Allah'a ulaşmayı dilemekten, iradeyi Allah'a teslim etmeye kadar uzanan 7 safha 4 teslimden oluşan Allah'a kul olmak konusunda Ad'in kardeşi Ahkâf'taki kavmini uyarmıştı.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.