Sure sec
AHKÂF-20 Tefsiri

AHKÂF Suresi 20. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-20 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın emirlerini hiçe sayıp yeryüzünde nefslerinin afetlerine tâbî olarak metalananlar kibirlendikleri cihetle ve sonuçta asıl Allah'a ulaşmayı dilemedikleri için fısktadırlar. Bu sebeple cehen...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 20 Tefsiri

 

وَيَوْمَ يُعْرَضُ الَّذِينَ كَفَرُوا عَلَى النَّارِ أَذْهَبْتُمْ طَيِّبَاتِكُمْ فِي حَيَاتِكُمُ الدُّنْيَا وَاسْتَمْتَعْتُم بِهَا فَالْيَوْمَ تُجْزَوْنَ عَذَابَ الْهُونِ بِمَا كُنتُمْ تَسْتَكْبِرُونَ فِي الْأَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَبِمَا كُنتُمْ تَفْسُقُونَ

Ve yevme yu’radullezîne keferû alân nâr(nâri), ezhebtum tayyibâtikum fî hayâtikumud dunyâ vestemta’tum bihâ fel yevme tuczevne azâbel hûni bi mâ kuntum testekbirûne fîl ardı bi gayril hakkı ve bi mâ kuntum tefsukûn(tefsukûne).

Ve o gün kâfirler ateşe arzedilirler: “Siz dünya hayatınızda (size göre) güzel şeylerinizi tükettiniz. Ve onunla metalandınız (sefa sürdünüz). Artık bugün alçaltıcı bir azapla cezalandırılacaksınız. Yeryüzünde haksız yere kibirlendiğiniz ve fasıklık yapmış olduğunuz için.”

1.ve yevme: ve o gün
2.yu'radu: arz olunur
3.ellezîne: onlar
4.keferû: inkâr ettiler
5.alâ en nâri: ateşe
6.ezhebtum: siz giderdiniz, bitirdiniz
7.tayyibâti-kum: güzelliklerinizi, güzel şeylerinizi
8.fî hayâti-kum: hayatınızda
9.ed dunyâ: dünya
10.vestemta'tum: ve metalandınız, faydalandınız, safa sürdünüz
11.bihâ: onunla
12.fe: böylece
13.el yevme: o gün
14.tuczevne: cezalandırılacak
15.azâb: azap
16.el hûni: zillet, aşağılık
17.bi mâ: şey sebebiyle
18.kuntum: siz oldunuz
19.testekbirûne: siz kibirleniyorsunuz
20.fî el ardı: yeryüzünde
21.bi gayri el hakkı: haksız olarak
22.ve bi mâ: ve şey sebebiyle
23.kuntum: siz oldunuz
24.tefsukûne: fasıklık yapıyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın emirlerini hiçe sayıp yeryüzünde nefslerinin afetlerine tâbî olarak metalananlar kibirlendikleri cihetle ve sonuçta asıl Allah'a ulaşmayı dilemedikleri için fısktadırlar. Bu sebeple cehennemde cezalarını çekeceklerdir. Allah'a ulaşmayı dilemeyenler fasıklardır. Allah'a ulaşmayı dileyenler ise mükâfatlarını alırlar.

57/HADÎD-27: Summe kaffeynâ alâ âsârihim bi rusulinâ ve kaffeynâ bi îsâbni meryeme ve âteynâhul incîle ve cealnâ fî kulûbillezînettebeûhu ra’feten ve rahmeten, ve rahbâniyyetenibtedeûhâ mâ ketebnâhâ aleyhim illâbtigâe rıdvânillâhi fe mâ raavhâ hakka riâyetihâ, fe âteynâllezîne âmenû minhum ecrahum, ve kesîrun minhum fâsikûn(fâsikûne).
Sonra onların izleri üzerine resûllerimizi ardarda gönderdik. Ve Meryemoğlu İsa (A.S)’ı gönderdik ve O’na İncil’i verdik. Ve O’na tâbî olanların kalplerinde refet (şefkat) ve rahmet kıldık. Ve onlar, O’na ruhbanlık ihdas ettiler. Biz, Allah’ın rızasını ibtiga etmekten başkasını onlara farz kılmadık. Oysa O’na hakkıyla riayet etmediler. Böylece onlardan, âmenû olanların ecirlerini verdik ve onlardan çoğu fasıklardı.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.