Sure sec
AHKÂF-17 Tefsiri

AHKÂF Suresi 17. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-17 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Biri, anne ve babasına: “İkinizden de bıktım, benim diriltilerek kıyâmet günü topraktan çıkarılacağımı mı iddia ediyorsunuz.” dedi. Onlar da: “Sana yazık oluyor, îmân et, Allah'a ulaşmayı dile.” d...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 17 Tefsiri

 

وَالَّذِي قَالَ لِوَالِدَيْهِ أُفٍّ لَّكُمَا أَتَعِدَانِنِي أَنْ أُخْرَجَ وَقَدْ خَلَتْ الْقُرُونُ مِن قَبْلِي وَهُمَا يَسْتَغِيثَانِ اللَّهَ وَيْلَكَ آمِنْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَيَقُولُ مَا هَذَا إِلَّا أَسَاطِيرُ الْأَوَّلِينَ

Vellezî kâle li vâlideyhi uffın lekumâ e teidâninî en uhrace ve kad haletil kurûnu min kablî ve humâ yestegîsânillâhe veyleke âmin, inne va’dallâhi hakkun, fe yekûlu mâ hâzâ illâ esâtîrul evvelîn(evvelîne).

Ve o, anne ve babasına: “İkinize de off (ikinizden de bıktım), daha önce (nice) nesiller gelip geçmişken, benim topraktan diriltilerek çıkarılacağımı mı vaadediyorsunuz?” dedi. Ve onlar (anne ve babası) Allah’tan yardım isteyerek: “Kendine yazık (ediyorsun), îmân et. Muhakkak ki Allah’ın vaadi haktır.” (dediler). Bunun üzerine (o) şöyle dedi: “Bu, evvelkilerin masallarından başka bir şey değildir.”

1.ve ellezî: ve o
2.kâle: dedi
3.li vâlidey-hi: anne ve babasına
4.uffın: uf, öf, aman, bıktım
5.lekumâ: siz ikinize, size
6.e teidâni-nî: bana vaad mı ediyorsunuz
7.en uhrece: çıkarılacak
8.ve kad haleti: ve gelip geçmiş
9.el kurûnu: nesiller
10.min kabli: daha önceden
11.ve humâ: ve o ikisi
12.yestegîsânillâhe: ikisi Allah'tan yardım istediler
13.veyle-ke: sana yazık
14.âmin: îmân et
15.inne: muhakkak
16.va'de allâhi: Allah'ın vaadi
17.hakkun: haktır
18.fe yekûlu: o zaman dedi
19.: değil
20.hâzâ: bu
21.illâ: ancak, sadece, yalnız
22.esâtîru: masallar, yazılan şeyler
23.el evvelîne: evvelkiler, öncekiler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Biri, anne ve babasına: “İkinizden de bıktım, benim diriltilerek kıyâmet günü topraktan çıkarılacağımı mı iddia ediyorsunuz.” dedi. Onlar da: “Sana yazık oluyor, îmân et, Allah'a ulaşmayı dile.” dediler. Kıyâmet günü zaman geri döndüğünde, herkes hayatta oldukları günlere ulaşınca elbette topraktan canlanarak çıkarılacaklardır ve Mahşer Meydanı'na ulaşacaklardır. Ama çocuk buna inanmadı: “Bu evvelkilerin masalıdır.” dedi.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.