Sure sec
AHKÂF-16 Tefsiri

AHKÂF Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah onlara 1'e 700 derecat veriyor. Allah'a ulaşmayı dilediklerinde (3. basamak) ve salâh makamında (28. basamak- 1. kademede) 2 defa onların günahlarını örtüyor. Mürşide tâbî olduklarında (14. ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

أُوْلَئِكَ الَّذِينَ نَتَقَبَّلُ عَنْهُمْ أَحْسَنَ مَا عَمِلُوا وَنَتَجاوَزُ عَن سَيِّئَاتِهِمْ فِي أَصْحَابِ الْجَنَّةِ وَعْدَ الصِّدْقِ الَّذِي كَانُوا يُوعَدُونَ

Ulâikellezîne netekabbelu anhum ahsene mâ amilû ve netecâvezu an seyyiâtihim fî ashâbil cenneti, va’des sıdkıllezî kânû yûadûn(yûadûne).

İşte onlar ki, onlardan yaptıklarını en güzel şekilde kabul ederiz (1’e 700’e kadar derece veririz). Ve onların günahlarına cevaz vermeyiz (örteriz, sevaba çeviririz). Onlar cennet ehli arasındadırlar. Onların vaadolundukları şey gerçek bir vaaddir.

1.ulâike ellezîne: işte onlar
2.netekabbelu: kabul ederiz
3.an hum: onlardan
4.ahsene: en güzel
5.mâ amilû: yaptıkları şeyler
6.ve netecâvezu: ve cevaz veririz, vazgeçeriz
7.an seyyiâti-him: günahlarından
8.fî ashâbi el cenneti: cennet ehli (halkı) arasında
9.va'de: vaad
10.es sıdkı: doğru, gerçek
11.ellezî: ki o
12.kânû: oldular
13.yûadûne: vaadolunurlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah onlara 1'e 700 derecat veriyor. Allah'a ulaşmayı dilediklerinde (3. basamak) ve salâh makamında (28. basamak- 1. kademede) 2 defa onların günahlarını örtüyor. Mürşide tâbî olduklarında (14. basamak) ve yine salâh makamında (28. basamak- 3. kademede) 2 defa onların günahlarını sevaba çeviriyor. Gidecekleri yer ise elbette cennettir.

66/TAHRÎM-8: Yâ eyyuhâllezîne âmenû tûbû ilâllâhi tevbeten nasûhan, asâ rabbukum en yukeffira ankum seyyiâtikum ve yudhilekum cennâtin tecrî min tahtihâl enhâru, yevme lâ yuhzîllâhun nebiyye vellezîne âmenû meahu, nûruhum yes'â beyne eydîhim ve bi eymânihim yekûlûne rabbenâ etmim lenâ nûranâ vagfir lenâ, inneke alâ kulli şey'in kadîr(kadîrun).
Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Allah’a Nasuh Tövbesi ile tövbe edin! Umulur ki Rabbiniz, sizin günahlarınızı örter ve sizi altından nehirler akan cennetlere koyar. O gün Allah, nebîleri ve O’nunla beraber olanları mahzun etmez. Onların nurları, önlerinde ve sağlarında koşar. “Rabbimiz, bizim nurumuzu tamamla ve bize mağfiret et (günahlarımızı sevaba çevir). Muhakkak ki Sen, herşeye kaadirsin.” derler.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.