Sure sec
AHKÂF-13 Tefsiri

AHKÂF Suresi 13. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-13 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Muhakkak ki onlar: “Rabbimiz Allah'tır.” dediler. Ve Allah'a istikamet üzere oldular. Yani "Allah'a hayatta iken ruhlarını ulaştırmayı" dilediler. Kim ruhunu hayatta iken Allah'a ulaştırmayı diler...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 13 Tefsiri

 

إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

İnnellezîne kâlû rabbunâllâhu summestekâmû fe lâ havfun aleyhim ve lâ hum yahzenûn(yahzenûne).

Muhakkak ki onlar “Rabbimiz Allah’tır.” dediler. Sonra onlar (Allah’a) istikamet üzere oldular. Artık onlara korku yoktur. Ve onlar mahzun olmazlar.

1.inne: muhakkak ki, şüphesiz
2.ellezîne: o kimseler, onlar
3.kâlû: dediler
4.rabbunâ allâhu: Rabbimiz Allah
5.summe: sonra
6.istekâmû: istikamet üzere oldular
7.fe lâ: artık yoktur
8.havfun: korku
9.aleyhim: onlara
10.ve lâ hum: ve onlar olmayacak
11.yahzenûne: mahzun olurlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Muhakkak ki onlar: “Rabbimiz Allah'tır.” dediler. Ve Allah'a istikamet üzere oldular. Yani "Allah'a hayatta iken ruhlarını ulaştırmayı" dilediler. Kim ruhunu hayatta iken Allah'a ulaştırmayı dilerse onlar cehennemden, dalâletten, fısktan, gizli şirkten kurtulacakları için artık onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmazlar.

30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
30/RÛM-32: Minellezîne ferrakû dînehum ve kânû şiyean, kullu hızbin bimâ ledeyhim ferihûn(ferihûne).
(O müşriklerden olmayın ki) onlar, dînlerinde fırkalara ayrıldılar ve grup grup oldular. Bütün gruplar, kendilerinde olanla ferahlanırlar.
13/RA'D-27: Ve yekûlullezîne keferû lev lâ unzile aleyhi âyetun min rabbihi, kul innallâhe yudillu men yeşâu ve yehdî ileyhi men enâb(enâbe).
Ve kâfirler: “Ona, Rabbinden bir âyet (mucize) indirilse olmaz mı?” derler. De ki: “Muhakkak ki Allah, dilediği kimseyi dalâlette bırakır ve O’na yönelen kimseyi Kendine ulaştırır (hidayete erdirir).”
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.