Sure sec
AHKÂF-11 Tefsiri

AHKÂF Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: İnkâr edenler: “Eğer O Kur'ân hayırlı olsaydı biz Kur'ân'a onlardan daha fazla saygı gösterirdik.” dediler. Onlar Kur'ân'a inanmadıkları için Kur'ân ile hidayete eremeyecekler ve bu “Eski bir yala...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِلَّذِينَ آمَنُوا لَوْ كَانَ خَيْرًا مَّا سَبَقُونَا إِلَيْهِ وَإِذْ لَمْ يَهْتَدُوا بِهِ فَسَيَقُولُونَ هَذَا إِفْكٌ قَدِيمٌ

Ve kâlellezîne keferû lillezîne âmenû lev kâne hayran mâ sebekûnâ ileyhi, ve iz lem yehtedû bihî fe se yekûlûne hâzâ ifkun kadîm(kadîmun).

İnkâr edenler, âmenû olanlara: “Eğer O hayırlı olsaydı, O’na (saygıda, îmânda) bizi geçemezlerdi.” dediler. O’nunla (Kur’ân’la) hidayete eremeyince o zaman “Bu, eski bir yalandır.” diyecekler.

1.ve kâle: ve dedi
2.ellezîne: o kimseler, onlar
3.keferû: inkâr ettiler
4.li ellezîne: o kimselere, onlara
5.âmenû: Allah'a ulaşmayı dileyen
6.lev: eğer, şâyet
7.kâne: oldu
8.hayran: hayırlı
9.mâ sebekû-nâ: bizi geçemezlerdi
10.ileyhi: ona
11.ve iz: ve olduğu zaman
12.lem yehtedû: hidayete ermezler
13.bi-hi: onunla
14.fe: o zaman
15.se-yekûlûne: diyecekler
16.hâzâ: bu
17.ifkun: yalan
18.kadîmun: eski
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
İnkâr edenler: “Eğer O Kur'ân hayırlı olsaydı biz Kur'ân'a onlardan daha fazla saygı gösterirdik.” dediler.

Onlar Kur'ân'a inanmadıkları için Kur'ân ile hidayete eremeyecekler ve bu “Eski bir yalandır.” diyecekler. Ve ömür boyu dalâlette kalacaklar.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.