Sure sec
AHKÂF-10 Tefsiri

AHKÂF Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Görülüyor ki Kur'ân Allah'ın katındandır. İsrailoğulları'ndan bir şahit (O'nun misli olan Tevrat'taki 7 safha ve 4 teslimi bilen ve yaşayan), Kur'ân'da da 7 safha ve 4 teslimi görerek Hz. Muhammed...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِن كَانَ مِنْ عِندِ اللَّهِ وَكَفَرْتُم بِهِ وَشَهِدَ شَاهِدٌ مِّن بَنِي إِسْرَائِيلَ عَلَى مِثْلِهِ فَآمَنَ وَاسْتَكْبَرْتُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

Kul e raeytum in kâne min indillâhi ve kefertum bihî ve şehide şâhidun min benî isrâîle alâ mislihî fe âmene vestekbertum innallahe lâ yehdîl kavmez zâlimîn(zâlimîne).

De ki: “Gördünüz mü? Ya o Kur’ân, Allah’ın katından ise ve siz O’nu inkâr ettinizse? Ve İsrailoğullarından bir şahit O’nun misline şahit olduysa, böylece îmân ettiyse ve siz de büyüklük tasladıysanız? Muhakkak ki Allah, zalimler kavmini hidayete erdirmez.”

1.kul: de
2.e reeytum: gördünüz mü
3.in: eğer
4.kâne: ise
5.min indi allâhi: Allah'ın katından
6.ve kefertum: ve siz inkâr ettiniz
7.bi-hi: onu
8.ve şehide: ve şahitlik etti, şahit oldu
9.şâhidun: bir şahit
10.min: dan
11.benî isrâîle: İsrailoğulları
12.alâ misli-hi: onun misline
13.fe: böylece
14.âmene: îmân etti
15.vestekbertum (ve istekbertum): ve siz kibirlendiniz, büyüklük tasladınız
16.inne allâhe: muhakkak ki Allah
17.lâ yehdî: hidayete erdirmez
18.el kavme: bir kavim
19.ez zâlimîne: zalimler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Görülüyor ki Kur'ân Allah'ın katındandır. İsrailoğulları'ndan bir şahit (O'nun misli olan Tevrat'taki 7 safha ve 4 teslimi bilen ve yaşayan), Kur'ân'da da 7 safha ve 4 teslimi görerek Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz'e tâbî olduysa “siz de O'nu reddederek büyüklük tasladıysanız” diyerek, Allah inkâr edenleri uyarıyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.